Spacer

Dzień pracy skończył się przed zachodem słońca, pogoda dopisała, więc grzechem byłoby nie iść na spacer. Postanowiłam sprezentować Wam relację..

Za zabudowaniami hotelu znajdują się Kostrzyńskie Pompeje. Nie będę się na ich temat tu rozpisywać, ale postaram się Was oprowadzić. W poprzednim poście zamieściłam zdjecie widoku z okna na stare miasto. Wejście od tej strony wydaje się być ukryte, a szkoda, bo przed hotelem stoi wiele samochodów z różnych krajów.

Oto jestem. W miejscu, które kiedyś prowadziło do kościoła. To takie dziwne uczucie stać tu, gdzie kiedyś miasto tętniło życiem, a teraz jest puste.

Jest wiele takich miejsc, jak na przykład Miedzianka, którą też odwiedziłam po przeczytaniu książki Filipa Springera: Miedzianka. Historia znikania.

To wszystko zniknęło, a w miejscu pozostało tak niewiele…

Pozostały ulice, schody do kamienic, wejścia do piwnic, kamienie i drzewa, które pamiętają czasy świetności. To, co ocalało zostało wywieziono, skradzione, zniszczone. Dopiero od niedawna postanowiono zadbać o ten fragment miasta, by zachować pamięć o jego latach świetności.

Idąc dalej dotarłam do rzeki… Jakie to musiało być dziwne uczucie oglądać kiedyś stąd mieszkańców innego kraju. Nie móc przejść swobodnie przez granicę…

Ten widok mnie zachwycił. Pięknie zagospodarowany brzeg rzeki, świetne miejsce do wypoczynku, a podczas swojego spaceru spotkałam tylko sześć osób.

Nie chciało mi się wracać do hotelu. Mogłabym tam siedzieć wpatrzona w nurt rzeki, ale sama czułam się nieswojo.

Dzisiaj natomiast miałam okazję pojeździć jeepem (w roli pasażera) po „woodstockowych polach”. To też piękne tereny. Zaczynają powoli się zaludniać. A już za „chwilę” na tym pustkowiu pojawi się nowe miasteczko, wokół którego będą się skupiać niewielkie osady- będą odbywały się mszę święte, stanie market, bank, fast foody, łazienki i toalety, sceny koncertowe, miejsca zabaw dla dzieci, powstaną miejsca noclegowe, parkingi – jednym słowem powstanie tu nowe, prawie samowystarczalne miasto. Ono też będzie znikać, ale nie tak szybko…

10 myśli na temat “Spacer

  1. Miedziankę zaznaczam sobie do przeczytania. Po książkach „Księga zachwytów” i „Miasta archipelagi”, koniecznie muszę sięgnąć po kolejną pozycję.

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s