Brukselka

Dziś zupa jarzynowa. Jest w niej brukselka. Podałam dzieciom. One zostawiły te niedobre kulki na brzegu. Zjadłam brukselkę. Mąż będzie wyławiał zawartość z gara tak, by omijać szerokim łukiem brukselkę.

Taką zupę gotuję raz, na jakiś czas. Bo tak się najem tej brukselki, że na jakiś czas mi na pewno wystarczy….

20 myśli na temat “Brukselka

  1. Nie miejcie żalu. Ludzie dzielą sie na tych co lubią brukselkę lub jej nienawidzą. A zależy to tylko i wyłącznie od genów.
    „Ludzie niechętni brukselce to tzw. supersmakosze – mają uwarunkowaną genetycznie podwyższoną wrażliwość na gorycz – sądzi dr. Lisa Methven z uniwersytetu w Reading cytowana przez BBC.

    Średnio każdy ma 25 typów receptorów goryczy, ale niektórzy mają ich więcej. Im szczodrzej są w nie wyposażeni, tym bardziej uwrażliwieni są na gorzki smak i tym bardziej brukselka będzie im smakować gorzko – dodaje.

    Obecny w warzywach kapustowatych indolo-3-karbinol (I3C) ma działanie przeciwnowotworowe i generalnie pozytywny wpływ na zdrowie. I3C powoduje rozkład białka o nazwie Cdc25A – niezbędnego komórkom nowotworowym do podziałów i rozwoju, dzięki czemu hamuje wzrost między innymi guzów sutka.”

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s