układ ciał

Pierwszy dzień jesieni sprawił, że jakaś siła spowodowała wybicie mnie z orbity, po której krążyłam od lat. Niby nic, niby jeden mail, niby normalny ciąg zdarzeń, niby brak pośpiechu i nienachalność oddziaływania na świadomość i zmysły… a jednak…

Tego dnia wszystko było inne… zapach świeżo skoszonej trawy w samym centrum wielkiego miasta. Wiewiórka, która zaczęła obserwować mnie, zanim ja zdążyłam zaobserwować ją. Kasztany w łupinach bez kolców, ogromne. Ścieżka wśród pokrzyw sięgających po pas. Jabłko, które Ewa otrzymała od Adama. Ławka w pełnym, jakby jeszcze letnim słońcu, a wkoło taka cisza i spokój, i tylko ruch uliczny nieopodal i przelatujące samoloty nad głową nasuwały refleksję o tym, że nadal znajduję się w pępku świata. Ziemia jakby zadrżała. A czas? Choć zdawało się, że było go niewiele – w przedziwny sposób rozciągnął się tak, by nakreślić pętlę.

Tego dnia układ ciał zmienił swoje położenie. Jedna z planet poruszająca się do tej pory po dobrze sobie znanej eliptycznej orbicie została z niej wyrwana przez oddziaływanie nieokreślonej siły. Być może była nią zwykła grawitacja, która jest mimo wszystko jedną z najsłabszych sił działających we Wszechświecie. Niewidzialna, zapomniana, nienamacalna, a jednak w skali czasu mogąca powodować zmiany w położeniu nie tylko drobnych przedmiotów, ale nawet ciał niebieskich względem siebie… Następstwem obrania nowego kierunku przez jedną z planet było przecięcie orbity z inną, a to doprowadziło do kolejnych zaburzeń… A jak wiadomo niewielka zmiana w trajektorii lotu może doprowadzić do katastrofy…

Tak więc lecę w nieznanym kierunku. Poruszyłam być może niepotrzebnie kilka strun jednocześnie, wywołując drgania i fale o różnych częstotliwościach. A teraz sama drżę i zastanawiam się, jak obejdzie się ze mną los… Bo jeśli nadal jestem kotem, to spadnę znowu na cztery łapy. Ale ile kot ma żyć…? Siedem, czy dziewięć? A może czterdzieści cztery?

 

13 myśli na temat “układ ciał

  1. Nowe nie jest lepsze ani gorsze, nawet nie jest inne. Jest nowe i łatwego nie da się go porównywać z niczym ci się już zna.
    A to jakie będzie zależy tylko od Ciebie Kocie 😻

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s