Powtórka z refleksji

Kto cię kocha, nigdy cię nie opuści, nawet jeśli ma 100 powodów, by się poddać. Zawsze znajdzie jeden powód, aby zostać.-przeczytałam.

Miłość… Pamiętasz Ceramiku, jak napisałam, że bez miłości nie istnieję?

Miłość …ma wiele znaczeń, a sama definicja spowszedniała. Została uproszczona. Zdeprecjonowana przez głoszących religię. Zapisana w książkach, sfilmowana na tysiąc sposobów. Miłość…to więź, kod społeczny, erotyka, serce, czerwona róża…bla bla bla- miłość w każdej formie i dla każdego.

Doświadczenie miłości – jest dla mnie najpiękniejszym doświadczeniem w życiu. Czując się kochana – byłam silna. Odczuwałam spokój. Miałam solidne fundamenty do tego, by tworzyć, marzyć, iść dalej. Czułam się zaopiekowana. Byłam otulona skrzydłami osoby, która kochała mnie bezwarunkowo. Przynajmniej takie miałam odczucie.

Dobrze jest dostrzec i docenić taką miłość, poza miłością rodzicielską, miłością w związku, która niemalże ma miejsce u każdego z nas.

Nie umiem pisać o miłości, karmię się nią.

Herman Hesse twierdził, że osoba, która umie kochać dobrze, zawsze zwycięży w swoim życiu. Nie wiem, co miał na myśli, ale czuję, że mogę poprzeć te słowa.

Zaczęłam zastanawiać się nad słowami z cytatu na początku. Bo choć piękne, to czy nie usprawiedliwiają miłości toksycznej? Zaraz potem nad swoimi słowami – czy nie za bardzo idealizuję?

Skoro jednak doświadczyłam, a teraz wyciągam dłonie po więcej – może mam prawo tak odbierać miłość…

* * *

„-To czego potrzebujesz? – zapytał.

-Jeśli odpowiem, że miłości, to pewnie uznasz to za …?

-To wyślesz mi swoje zdjęcie?- uznał…”

Nie każda płaszczyzna nadaje się w tym temacie do filozofowania. O miłości trzeba mówić ostrożnie. Najlepiej nie mówić, a doznawać. W najprostszej formie.

16 myśli na temat “Powtórka z refleksji

 1. Patrząc w piękne oczy Emilki stawiasz sobie takie pytanie?

  Ale przypomniała mi się dzięki Tobie „Niepewność” Marka Grechuty. Posłuchałam, dzień się rozpogodził. Dzień dobry!

  Polubienie

 2. Emilka jest moją 4 letnią wnuczką. Faktycznie ma piękne oczy. Można się zatracić.
  A piosenka piękna jest…
  Niepewność może inspirować do pogłębienia relacji z kochana osobą

  Polubione przez 1 osoba

 3. Podpisuję się pod cytatem, który umieściłaś na wstępie, z doświadczenia….mogłabym sama je sformułować 🙂 Już wiem , że równowaga i umiejętność w braniu i dawaniu jest podstawą pięknych relacji…i zamiast mówić: „to nie takie proste”, lepiej zacząć …się przyjaźnić. Przyjaźń w związku warto budować od samego początku, bo namiętność i bezkrytyczna akceptacja słabną bardzo szybko, a ten fakt zawsze zaskakuje, rozczarowuje. Związek oparty tylko i wyłącznie na miłości będzie zawsze dostarczał zbyt dużo emocji ( nie zawsze fajnych) a jeśli będzie w nim przyjaźń…. to będzie on piękniejszy, trwalszy, silniejszy wciąż „zakochany” bo jest zdecydowanie więcej więzi emocjonalnych 🙂 a osoby tworzące go będą szczęśliwsze. Uważam -WIEM- że przyjaźń w związku jest podstawą do tego, żeby wystąpiła w nim prawdziwa miłość …czego życzę Ci z całego serducha

  Polubione przez 2 ludzi

 4. podpisuje sie pod komentarzem Hanjaa. ma duzo, duzo racji. milosc jest… ale przyjazn jest najwazniejsza. na cale zycie… bo milosc jest, bedzie, przeminie, zalezy kogo posluchasz… a przyjazc, polubienie tej drugiej osoby zostanie. 20 lat minie nam za miesiac. pewnie, ze kocham mojego meza. ale chyba lubie go bardziej niz kocham 😉

  Polubione przez 3 ludzi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s