Wiedzą o nas

O dobrych i złych stronach profilowania i sztucznej inteligencji będzie dziś w Radiu357

Zdjęcie z facebooka -post tu

Wspaniałe zdjęcie. Zapewne dolecieli na miejsce, a na lotnisku czeka na nich… No właśnie kto? Jej mamusia? Jeśli tak, to jest to wizyta zapoznawcza… A może przystojny kierowca? Nie… chyba, że ona jest tuż przed ślubem i zapatrzona jest w swojego przyszłego męża… A może to nie partner, tylko brat, a czeka na nich jego przyszły szwagier? Ona niemalże w pełni szczęśliwa, a on z lekkim stresikiem…

Wiedzą o mnie więcej, niż ja wiem o sobie…

24 myśli na temat “Wiedzą o nas

 1. Wiedzą więcej…? Zależy pod jakim względem. Sztuczna inteligencja jest świetna do zbierania statystyk, ale czy do wyciągania wniosków… Tyle zmiennych trzeba wziąć pod uwagę, często intuicyjnie. Zresztą…, jestem przekonany, że tyle co Ty o sobie wiesz, to nie wie nikt, tylko być może sobie tej wiedzy jeszcze nie usystematyzowałaś lub nie przemyślałaś.

  Polubione przez 1 osoba

 2. Sztuczna Inteligencja stanie się …inteligencją, gdy zacznie się sama uczyć i twórczo wykorzystywać poznane fakty. Niektórzy twierdzą, że już tak się dzieje… Gdzieś w ośrodkach badawczych… Nie wiem, czy to prawda;-)
  Ale masz rację, że może wiedzieć więcej… Ma dostęp do megabajtów informacji o nas ludziach. Strach, jak to może zostać zinterpretowane. Stephen Hawking w „Krótkich odpowiedziach na wielkie pytania” pisze o przypadku, że SI np może postanowić wyeliminować człowieka ze względu na to, że w jakiś sposób zagraża porządkowi świata…

  Polubione przez 1 osoba

  1. Sztuczna inteligencja jest sztuczna. Prasa wykreowała wokół tematu masę mitów bo mało kto się na tym zna. Te wszystkie opowiastki o niej to bajki gawędziarzy.

   Utrzymanie systemu sztucznej inteligencji wymaga sporej ilości pracy. Ktoś musi utrzymać ten twór, nakarmić go danymi, wytestować czy wszystkie funkcjonalności działają, zmodyfikować ten system bo jak każdy twór w IT zawiera ograniczenia i błędy.

   Polubione przez 1 osoba

 3. Wiedzą więcej niż nam się wydaje. Czy zawsze jest to właściwy obraz nas czy tylko powierzchowność? Nad tym można się zastanawiać. Ale algorytmy są coraz lepiej dopracowane

  Polubione przez 1 osoba

 4. Tak, mnie też denerwuję kiedy muszę rozmawiać z głosem wydającym się żywym człowiekiem. Jednak to nadzieja, że człowieka mimo wszystko nie da się we wszystkim zastąpić. 🙂

  Polubione przez 1 osoba

 5. Wiedzą wiedzą i wrzucają nas w szufladki, i wykorzystując tą wiedzę „sterują” wrzucając spersonalizowane reklamy, artykuły i co tam jeszcze chcą. Oglądałam kiedyś film, a w zasadzie to bardziej jak reportaż, o Amazonie i jego bazie danych klienta. Na podstawie tego co kupił, oglądał/szukał na prawdę dużo o nim „wiedzieli”. Potrafili nawet przewidzieć, którą książkę kupi w przyszłości.
  To robi się już jak jakiś Matrix..
  Czasem człowiek chciałby to w cholerę wyłączyć i żyć jak kiedyś, tylko rzeczywistą rzeczywistością, bez uwiązania w wirtualne sieci i zobowiązania. Ale nie da się, bo praca, bo bank, bo tv, bo interesy, kontakty, inni ludzie, strony itd. itp. Uwikłani mimowolnie splątani, wlątani.. w zupełnie inną rzeczywistość..

  Polubione przez 2 ludzi

 6. Na szczęście jest to rozpoznawalne. Póki co pokazywanie trampek z Aliekspressa wszędzie, bo właśnie takie sobie kupiłam albo pompy z Allegro, bo oglądałam, może tylko wzbudzać politowanie.

  Polubienie

 7. Jeśli nie można z tym nic zrobić, to może coś trzeba zrobić z sobą?

  Wiem że to trudne, ale …
  Na szczęście ludzie powszechnie oszukują, również roboty IT.
  Wnioski będą mylne

  Polubione przez 1 osoba

 8. Sztuczna inteligencja to trochę fikcja. Nic poza tym, że cała masa połączeń matematycznych pracuje na zasadzie znalezienia najwyższego punktu funkcji, które ma wybrać najlepsze dopasowanie. Oparte w dużym stopniu na tzw. sztucznych sieciach neuronowych. Miliony ludzi siedzą nad tym, by to wszystko poukładać tak, żeby działało – natomiast na szczęście nie są w stanie tego idealnie zrobić, ponieważ sami nie są idealni. No i coraz mniej jest na świecie naprawdę zdolnych matematyków.

  Polubione przez 1 osoba

 9. – Państwo tu przejdą, z walizkami
  – Ja też?
  – Nie, pani nie. Może inna pani? Może pani, o?
  – Ok, mogę być ja. Uśmiechać się?
  – Jak najbardziej, i pan też.
  – Mam być jej mężem?
  – Po wszystkim to niech pan sobie będzie, kim chce. Przejdziecie fte i wefte, pan fotograf zrobi trzy ujęcia, po wszystkim zapraszam do kasy po dwie stówy
  – Ok, gdzie i kiedy ukażą się zdjęcia?
  – Hehe, he. Zdjęcia robimy dla Zuckerberga, żeby mu zapchać serwis. Się filozof znalazł. No dobra! Na raz, dwa.. trzy!

  Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s